banner87
27 Haziran 2019 Perşembe

Çamoluk'ta Greyder Kalmadı

AKP’Lİ ZENGİNLER…

24 Temmuz 2017, 11:13
AKP’Lİ ZENGİNLER…
Murat Köse
 

Bernard Lewis, önemli bir tarihçidir. Okuyanlar mutlaka bilir; Ülkemizde daha çok Türkiye üzerine yazmış olduğu “Emergence of Modern Turkey” kitabı ile tanınır… Kendisiyle ilgili bir anekdot ile yazıma başlamak istedim.

Bernard, İngiltere’de ilkokula gittiği yıllarda arkadaşlarının neredeyse tamamına yakını siyasetle yakından ilgiliydi. Bir kısmı İşçi Partisi’ni savunurken diğerleri de Muhafazakâr Parti taraftarı idi… Bernard Lewis de bunun üzerine hangi partili olduklarını babasına sordu. Bernard’ın babası “Biz Liberal Partiliyiz” dedi. Sebebini sorduğunda ise babası şu şekilde cevap verdi: “İşçi Partili olamayacak kadar çok paraya, Muhafazakâr Partili olamayacak kadar az paraya sahibiz de ondan…”

1980 Öncesi ve Sonrası…

Bernard Lewis’in hikâyesi 2002 yılına kadar Türkiye gerçeklerine çok da uymuyordu aslında… 1980 öncesi ülkemizdeki muhafazakâr kesim daha çok orta ve alt gelir grubuna mensup kişilerden oluşurken, uzun yıllar İsmet İnönü önderliğindeki tek parti iktidarının çektiği peşkeşlerden olsa gerek; sol kesim sermayeyi elinde bulunduruyordu. 1983 sonrası Özal’ın iktidarıyla birlikte sermayede kaymalar oldu. Yaşam tarzı olarak muhafazakâr, politik olarak ise kendini merkez sağ ve Liberal olarak tanımlayanlar zenginleşmeye başladı. Bir nevi sermaye dengelenmiş gibi oldu ve 2002 yılına kadar bu şekilde devam etti.

Refah Partili Belediyeler Dönemi…

1990’lı yılların ortasında Erbakan önderliğindeki Refah Partisi yerel seçimlerde önemli bir başarı elde etti. İstanbul ve Ankara başta olmak üzere büyük kentlerde belediyeleri kazandılar. Bu dönemde belediyelerle iş yapan özel ve tüzel kişilerin profili de büyük oranda değişti. Belediye hizmetleri açısından güzel işler yaptılar lakin adam kayırmayı ortadan kaldırmak yerine sadece işin rengini değiştirdiler.

Refahyol Hükümeti, Türkiye’nin Gelmiş Geçmiş En Başarılı Hükümetidir

1995 genel seçimlerinde iktidara gelen Refah Partisi, yerel yönetimlerde yaptığı hatayı hükümette yapmadı. Refahyol Hükümeti, 10 aylık iktidarı döneminde devletteki yolsuzlukların önemli ölçüde önüne geçti ve ülkenin mali yapısına büyük bir şeffaflık kazandırdı. Devlet politikaları “Milli” bir nizam kazandı. 10 aylık dönemde o dönemin şartlarına göre yüzde 8’lik bir büyüme yakalandı. Türkiye’de yaşanan bu “Milli Değişim” içerideki hainleri ve Batılı ülkeleri rahatsız etti. Merhum Erbakan’ın yaptığı bazı hatalar bahane edildi ve çeşitli kumpaslar tertip edildi. Nihayetinde 28 Şubat Darbesi (Bana göre Türkiye’ye zarar veren en büyük darbedir) ile “Milli Türkiye” rotadan çıkarıldı.

Ecevit – Bahçeli ve Yılmaz Koalisyonu

Aslına bakarsanız 57’nci Hükümet için çok uzun yazılar yazmak lazım… Bu koalisyon hükümetinin en büyük şanssızlığı, 1980’li yıllardan itibaren içi boşaltılmaya başlanan bankalara neşter vurmak zorunda kalmaları idi… Buna Rahşan Ecevit’in Milliyetçi ve Muhafazakâr kesime duyduğu kin, Devlet Bahçeli’nin o dönemki basiretsizliği ve politikadaki acemiliği ile 1999 depremi gibi büyük bir felaketi eklendiğinde ortaya büyük bir fiyasko çıktı.

2001 Yılında Kurulan AKP, Fazilet Partisi’ni Bölüp Parçalayarak Türk Siyasetine Girdi

Başta Recep Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül olmak üzere birçoğu rahmetli Necmettin Erbakan’ın dizinin dibinde yetişen siyasetçiler tarafından 2001 yılında kurulan AKP, Türk siyasetine Fazilet Partisi’ni bölüp parçalayarak girdi. 28 Şubat döneminde gizemli eller tarafından dağıtılan Doğruyol Partisi gibi Fazilet Partisi de bence aynı eller tarafından parçalandı. Aynı dönemde DSP de benzer eller tarafından bölündü. Bu operasyonların sonucu olarak 2002 seçimlerinde AKP iktidarı doğdu.

2002 – 2017 Yılları Arasında Yeni Bir Profil Doğdu: AKP’Lİ ZENGİNLER

Tek başına iktidar olan AKP, hemen hemen her fırsatta belirttiğim gibi ilk 5 yıllık dönemde güzel politikalar izledi. Özellikle 2007 seçimleriyle birlikte niyetler de ameller de hızla değişmeye başladı. Son 10 yıldır Türkiye’deki milyonerlerin, şirketlerin, müteahhitlerin profili adeta evrim geçirdi. Bu dönemi o yıllarda yapmış oldukları açıklamalarla en iyi Numan Kurtulmuş ve Yiğit Bulut ifade etmiştir aslında… Özellikle Numan Kurtulmuş “Harun gibi geldiler, Karun oldular” diyerek durumu alenen özetlemişti. Yiğit Bulut’un AKP hakkındaki söylemlerini ise burada kaleme almaya kalksam hakkımda onlarca dava açarlar. Ne hikmetse birisi şimdi Başdanışman, diğeri ise Bakan oldu!

İmamlar, Öğretmenler Bürokrat Oldu… Yetmedi İşadamlığına Terfi Ettiler

Öyle bir 10 yılı geride bıraktık ki dillere destan! İmamlar, öğretmenler ve bilumum devlet memurları birden bire koca koca bürokratlar oldu. Kimisi bununla da kalmadı, işadamlığına soyunup devletten önemli ihaleler aldı. Kırık iğne alınacak olsa etrafta bir tanıdık arandı. Yoksa dağdaki çobana sıfırdan şirketler kurduruldu. Sokaktaki çöpleri toplama işinden tutun da, kamunun ihtiyaç duyduğu en zirve ihtiyaçlar hep aynı kesimden tedarik edildi. Üç kuruşa talim edenler, altlarında doğru düzgün arabası olmayanlar enerji santralleri kurdu, maden şirketleri kurup işletmeye başladılar! Liyakate ve kamu yararına bakılmaksızın öyle adımlar atıldı ki… Araştırılsa cilt cilt romanlar yazılır.

FETÖ’ye Çekilen Peşkeşleri Ayrı Bir Yazıda Kaleme Alacağım

Başka bir yazımda değineceğim için, FETÖ Terör Örgütü’ne ve dillerinden düşürmedikleri “Muhterem Fetullah Hocaefendi” diye hitap ettikleri kanı bozuk şerefsize çekilen peşkeşleri burada yazmayacağım çünkü anlatmakla bitiremeyiz.

Beşibiryerde: KOLİN – LİMAK – KALYON – İÇTAŞ VE CENGİZ İNŞAAT

2002 yılından evvel ülkemizde irili ufaklı birçok müteahhitlik şirketi vardı. Kimi baraj yapımında, kimi yol yapımında, kimi köprü yapımında, kimisi de enerji ve diğer alanlarda uzmanlaşmıştı. Her ne hikmetse 2002 yılından sonra bu şirketlerin sayısı 5’e kadar düştü! Tüm devlet yatırımlarında, özellikle YAP – İŞLET – DEVRET gibi yöntemi sorgulanması gereken işlerde hep aynı şirketler karşımıza çıkıyor. Hızlı Tren Projesi, Körfez Geçiş Köprüsü (Osmangazi Köprüsü), Üçüncü Köprü (Yavuz Sultan Selim Köprüsü), Üçüncü Havaalanı, Çanakkale Boğazı Köprüsü ve daha adını saymakla bitiremeyeceğim birçok proje hep bu şirketler tarafından yürütülüyor.

“Servet Transferi” ile Birileri Zengin Ediliyor

15 yıl öncesine kadar esamesi okunmayan, devlette kayda değer doğru düzgün projesi olmayan firmalar; devletimizden daha zenginmiş gibi tüm projelere yetişiyorlar maşallah!!! Ben buna “Servet Transferi” diyorum çünkü bahsettiğim projeleri üstlenen bu şirketlerin zarar etme ihtimali yok! Her şey devlet garantisi altında… Yollar ve köprüler bunlara yaptırılıp bizlere dayatılıyor! “Buradan geçeceksin” diyerek fahiş rakamlar ödemeye mecbur tutuluyoruz! Bizden alabildiklerini alıp, kalanını da devletin kasasından (Yine dolaylı olarak bizim cebimizden) ödüyorlar!

Kimse Münafıkça Sözlerle Yapılan Yolsuzluklara Kılıf Aramasın

“Bundan öncekiler yapmadı mı?”, “Bal tutan parmağını yalar”, “Çalışıyor ya, sen ona bak” gibi münafıkça sözler etmesin kimse! Çünkü bu sözler hiçbir dine, hiçbir kitaba uymaz. Hele hele İslam’a, Müslümanlığa hiç uymaz!

Parmağında Yüzük Dahi Olmayanlar, Öyle Büyük Servetlere Kavuştular ki…

Ben artık kendime muhafazakâr demiyorum çünkü muhafazakâr olmaktan utanıyorum. İş takipçiliği, adam kayırma, ihaleye fesat karıştırma, peşkeş… Ne ararsan var oğlu var! Vaktiyle meşhur bir söz vardı: “Eğer bir gün duyarsanız ki çok zengin olup, şu parmağımdaki yüzükten başka servete sahip olmuşum; bilin ki haram yemişimdir” Vaktiyle parmağında yüzük dahi olmayanlar, öyle büyük servetlere kavuştular ki…

Yazıklar Olsun!

Şimdi Soruyorum: Vaktiyle hırsızlıkla, arsızlıkla suçladığınız solculardan, Özal ve Demirel döneminde veryansın ettiğiniz tiplerden ne farkınız kaldı? Hani siz yapmayacaktınız? Hani Müslüman yapmazdı? Hani siz adam kayırmayacaktınız? Hani siz kimseye torpil geçmeyecektiniz? Allah aşkına bugün devletten ihale alan işadamlarının yüzde kaçı solcu, yüzde kaçı milliyetçi? Hani adil olacaktınız? Hani Harun olacaktınız? Yazıklar olsun!

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 2 yorum mevcut

  • ahmet safi 3 ay önce yorumlandı

   adam harika yazmış ama bir kusuru var, kendide bu kifayetsiz particilerden medet umuyor. erbakan ayrı bir kategori şimdikiler ihtiyar heyeti, bunlardan atılılım olmaz. siyasetten bir çözüm olmaz, önce sağlam bir iman tazelememiz ondan sonra kelimeyi şehadet getirmemiz lazım, oralar lazım. .

  • cem 2 yıl önce yorumlandı

   sanırım partide biryer edinemediğinden sende zengin olamadığından hayıflanıp durmuşsun siyasette olup zengin olamayanı yok başka hükümetlerde de herkes tanıdığına işi verirdi o dönemde de iş yapılmadığından icraat yapılmadığından kimsenin zenginliği ortaya çıkmazdı iyi bir araştır sonra köşende yaz derim

  SAYFALAR
  ARŞİV