banner141

İnsanlık Ölmesin,Haydi ÇAMOLUK!!

Özellikle Somali, Etiyopya, Kenya, Eritre, Tanzanya, Uganda ve Burundi'de etkisini gösteren kuraklığın başta çocuklar olmak üzere binlerce insanın yaşamını tehdit ettiği Afrika'ya bizlerde yardım edebiliriz.

İnsanlık Ölmesin,Haydi ÇAMOLUK!!

Türkiye'deki devlet kuruluşları ve sivil toplum örgütleri, 40 milyonun üzerinde insanın kronik açlıkla karşı karşıya bulunduğu, her üç kişiden birinin yetersiz beslendiği Afrika'ya yardım için harekete geçti.

Özellikle Somali, Etiyopya, Kenya, Eritre, Tanzanya, Uganda ve Burundi'de etkisini gösteren kuraklığın başta çocuklar olmak üzere binlerce insanın yaşamını tehdit ettiği Afrika'ya yardım için çeşitli kampanyalar başlatıldı.

Ramazanda Afrika'ya yardım elini uzatmak isteyen başta Diyanet İşleri Başkanlığı olmak üzere devlet kuruluşları ve sivil toplum örgütleri, düzenledikleri kampanyalarla yardımseverleri ramazanda iftarlarını açarken ''Afrika'da açlık çekenleri'' da unutmamaya çağırıyor.

Afrika'daki açlık ve kuraklı üzerine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de Türkiye'nin insani gayretlerin öncülüğünü yapmasından gurur duyacağını belirterek, ''Büyük ülkeler bu işleri yapar. Türkiye de büyük bir ülkedir. Gördüğüm kadarıyla sivil toplum örgütleri, Kızılay, Diyanet İşleri Başkanlığı bu çağrıları yapıyorlar. Bunlardan büyük memnuniyet duyuyorum. Türk halkının hiçbir çıkar beklemeden insanlık dramına karşı yardım eli uzatması isteniyor. Bunu ben de destekliyorum ve Cumhurbaşkanı olarak talimat da verdim, 'Bununla ilgili organizasyonları koordine edin' diye. Bütün halkıma, herkese, vatandaşlarıma bu çağrıyı yaparım, 'Siz de elinizden geldiği kadar büyük, küçük katkı sağlayın' diye'' sözleriyle Afrika'ya yardım edilmesini istemişti.

-''HER EVDEN BİR FİTRE VE BİR İFTAR AFRİKA'YA''-

Diyanet İşleri Başkanlığı, Türk Diyanet Vakfı ile ortaklaşa başlattığı ''Her Evden Bir Fitre ve Bir İftar Afrika'ya'' kampanyasıyla kampanyayla Afrika'daki insanlara yardım elini uzatacak.

Kampanyayla ''dünyanın hangi köşesinde olursa olsun insana yardım eli uzatmak, çok uzaklarda olsalar da birileri açken asla tok yatmamak, insanlığın birlik ve dirliği için eldeki nimetleri paylaşmak ve mesafeleri yok sayarak gönül köprüleri kurmak'' hedefleniyor.

Ramazan bereketinin paylaşılacağı kampanya ile fitrelerin en azından birinin gönderilmesiyle Afrika'dakilere ''bir lokma ekmek ve bir yudum su'' ikram edilmiş olunacak.

Kampanya, bugün itibariyle başlayacak. Hayırseverler, bütün operatörlerden ''AFRİKA'' yazıp 5601'e gönderebilecek. SMS'ler 5 TL karşılığında olacak. Din İşleri Yüksek Kurulu'nun belirlediği fitre miktarı asgari 7.5 lira olurken, SMS ile fitre vermek isteyenlerin 5601'e 2 SMS göndermeleri gerekecek.

Kampanya kapsamında açılan banka hesap numaraları ise şöyle:

''Vakıfbank Meşrutiyet Şubesi TL Hesabı: TR93 0001 5001 5800 7299 0312 79, Dolar: TR28 0001 5001 5804 8012 9879 49, Avro: TR92 0001 5001 5804 8012 9879 61, Halk Bankası Mithatpaşa Şubesi TL Hesabı: TR11 0001 2009 3960 0016 0001 16''

Türk Kızılayı'nın ise bölgedeki gıda, hijyen ve sosyal alışkanlıkların tespitini yaptığı, bunun sonucunda Ankara ve İstanbul Büyükşehir belediyelerinin katkısıyla hafta sonu gıda, su, hijyen ürünlerinin de bulunacağı acil yardım malzemesini yola çıkaracağı öğrenildi.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı da Afrika'ya yardım konusunda planlama çalışmalarına başladı.

-İHH, 3 BİN TONLUK ACİL YARDIM GEMİSİ GÖNDERECEK-

İHH İnsani Yardım Vakfı, Kimse Yok Mu, Cansuyu, Yardımeli gibi insani yardım için faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri de Afrika halkına el uzatarak, kendi bünyelerinde yardım kampanyaları başlattı.

Afrika Boynuzu'nda krizin ilk ayak seslerinin duyulduğu mayıstan bu yana bölgede bulunan İHH İnsani Yardım Vakfı, Somali kamplarında ilk etapta 45 bin kişiye, ramazan boyunca yetebilecek miktarda gıda malzemesi dağıttı.

Vakıf, şimdi de hayırseverlerin desteğiyle 3 bin tonluk acil yardım gemisini bölgeye göndermek üzere harekete geçti. İHH, açlıkla mücadele eden Afrika halkına kardeşlik vazifesini yapmak için tıbbi malzemelerle birlikte buğday, mısır, un, sıvı yağ, toz şeker, süt tozu, bebe bisküvisi, pirinç ve makarna gibi temel gıda maddeleri, acil ilaç ve medikal malzemeler gönderecek.

Bütün duyarlı vatandaşları yardım seferberliğine destek olmaya çağıran İHH Başkan Yardımcısı Murat Yılmaz, Afrika'daki milyonlarca insanın ramazan ayına büyük bir insanlık trajedisiyle girdiğini söyledi.

Yılmaz, ''İnsanların göç yollarında ve kendi kasaba ve köylerinde açlık ve susuzluktan dolayı hayatlarını kaybettiği bir ortamda dünyanın en önemli gündeminin Afrika Boynuzu'ndaki ölümcül kuraklığın en az kayıpla atlatılmasına yönelik çabalar olması gerekiyor'' dedi.

İHH'nin başından bu yana Afrika'da saha çalışması yaptığını vurgulayan Yılmaz, ''İHH olarak bu konuda ilgili uluslararası örgütlerle dünyanın bütün insani yardım organizasyonlarını acilen bölgeye davet ediyoruz. Çünkü her gün insanlar ölmeye devam ediyor ve bu insanlık vicdanının ayakta kalmasıyla ilgili bir mesele. İnsanlık yaşamalı ve bunun için tüm dünyanın kalbi Doğu Afrika'da atmalı. El ele verebilirsek bu krizin üstesinden gelebileceğimize inanıyoruz. Şimdi yardım zamanı, insanlık düşmesin diye'' şeklinde konuştu.

İHH'nin kampanyasına destek için yardımseverler ''AFRİKA'' yazıp 3072'ye göndererek 5 liralık bağışta bulunabilecek. Vakfın ''www.ihh.org.tr'' adresinden online bağış ve Türkiye'nin her yerinden ''160 54 51'' numaralı posta çeki hesabına havale yapılabilecek. Hesap numaralarından bağış yaparken de açıklama bölümüne bağışın amacını ve cep telefonu numarasını yazıp, bağışta bulunulabilecek.

Kampanya için hesap numaraları şöyle:

''Ziraat Bankası Fatih Şubesi TL: 2124994-5007, Dolar: 2124994-5008, Avro: 2124994-5012, Al Baraka Türk Fatih Şubesi TL: 287839-000009, Dolar: 287839-000002, Avro: 287839-000010, Türkiye Finans Katılım Bankası Fatih Şubesi TL: 327930-1, Dolar: 327930-101, Avro: 327930-102, Kuveyt Türk Fatih Şubesi TL: 999999-1, Dolar: 999999-101, Avro: 999999-102, Vakıf Bank Fatih Şubesi TL: 00158007266577589, Dolar: 00158048000181360, Avro: 00158048000181361, Bank Asya Fatih Şubesi TL:820820-7, Dolar: 820820-8, Avro: 820820-9''

-SU VE GIDA İHTİYAÇLARININ KARŞILANMASI İÇİN-

Kimse Yok Mu Derneği, gönüllülerin desteğiyle hazırlanan 40 bin gıda kolisini Türkiye'nin yanı sıra özellikle Afrika'da kuraklık nedeniyle yerlerini terk eden ve Dadaab kampına sığınan Somalili mültecilerin de bulunduğu 55 ülkedeki ihtiyaç sahiplerine ulaştıracak.

Afrikalıların su ve gıda ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda kampanya başlatan dernek, ramazanda bölgede iftar ve gıda kolisi dağıtımı faaliyetlerinde bulunacak.

Hayırseverler derneğin ''www.kimseyokmu.org.tr'' adresinden kredi kartıyla ''Afrika Gıda Yardımı'' kampanyasına online bağış yapabilecek. Ayrıca derneğin ''Yurtdışı Kampanya Hesap Numaraları''nın açıklama alanına yine ''Afrika Gıda Yardımı'' yazarak EFT ya da havale gönderebilecek. Tüm hatlardan ''ACLIK'' yazıp 5777'ye SMS göndererek 5 TL bağışta bulunabilecek.

-''SOMALİLİ ÇOCUKLAR AÇLIKTAN ÖLMESİN''-

Yardımeli Eğitim Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ise ''Somalili Çocuklar Açlıktan Ölmesin'' kampanyası yürütüyor.

Bu kapsamda bölgeye giden Dernek Genel Koordinatörü Osman İlhan, partner kuruluş El-Birr Derneği ile birlikte Somalili mağdur ve muhtaçlara, çocuklara, bebeklere, yaşlılara, kadınlara ve mülteci kamplarında yaşayanlara yönelik yardımları organize ediyor.

Yapılacak yardımların, mesafe ve ulaşım zorlukları nedeniyle tamamen nakit yapılması isteniyor. Toplanan nakdi yardımlar, bölgeye en yakın merkezlerden ihtiyaç maddelerine dönüştürülerek Somali'de açlık çeken ailelere ulaştırılacak. Acil ihtiyaç olarak gıda, temiz su, süt ve çocuk maması dağıtımları yapılacak.

İlk etapta 100 bin dolarlık hazırlık yapan dernek, gelecek yardım miktarına göre yeniden planlama yapacak.

Yardımlar, Türkiye Finans Katılım Bankası Yavuz Selim Şubesi, Albarakatürk Fatih Şubesi, Albarakatürk Konya Şubesi, Vakıfbank Şehremini Şubesi, Kuveyttürk İstoç Şubesi, Asya Katılım Bankası Fevzipaşa Şubesi, T.C Ziraat Bankası Şehremini ve Güngören şubeleri ile PTT Fatih Şubesi ''5504911'' hesabına yapılabilecek.

Cansuyu Derneği ise Afrika ülkelerinde iftar sofraları kuracak, kumanya dağıtımları yapacak. Aynı zamanda kuyu açma faaliyetlerine de hızlandırarak devam edecek. Yardımlar, tespit edilecek ihtiyaçlar doğrultusunda yoğunlaştırılacak. Dernek, ramazanın ilk günü itibariyle yardımları yerine ulaştırmak için çalışmalara başlayacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner155