banner141

Kene ile Mücadeleye Devam

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte kene ile mücadele hızlandı.

Kene ile Mücadeleye Devam
 Giresun ilçeleri arasında özellikle Şebinkarahisar, Alucra ve İlçemiz Çamoluk'ta etkili olan kene vakalarına karşılık,  mücadele çalışmaları da devam ediyor.
Giresun İl Tarım Müdürlüğü tarafından yürtülen çalışmalarla ilgili Tarım İl Müdürlüğü açıklama yaptı.
Yapılan açıklamada;

Giresun ilinde yürütülen kene mücadelesi çalışmaları konusunda Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Muhammet Angın aşağıdaki açıklamayı yapmıştır:

"Giresun ilimizde, hyalomma soyu kenelerin yaygın olduğu Kelkit Vadisi çevresinde yer alan yüksek kesimdeki ilçelerde (Alucra, Çamoluk, Şebinkarahisar) 2019 yılı kene mücadelesi çalışmalarına İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizce devam edilmektedir.

Kene mücadelesinde, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından temin edilen ve et ve sütte kalıntı bırakmayan ilaçlar kullanılmaktadır. Bu kapsamda, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar muhtarlıkların ve önder çiftçilerinde desteği sağlanarak, riskli yerler başta olmak üzere ücretsiz olarak ilaçlanmaktadır. Çevre kirliliğine yol açması ve doğada faydalı canlılara da zarar verebilmesi nedeniyle mera vb. açık alanların ilaçlanması ise önerilmemektedir.

Çiftlik hayvanlarında yapılan bu ilaçlı mücadele çalışmalarının temel amacı kenelerin biyolojik üreme zincirini kırarak popülasyonunu mümkün olduğunca azaltmaktır. Doğada çok geniş alanlarda bulunan, larva, nimf ve ergin evreleri beslenmek (kan emmek) için yabani hayvanları ve evcil hayvanları tercih eden ve hızlı üreyebilen kenelerin herhangi bir mücadele yöntemiyle tamamen yok edilmesi mümkün değildir.

Sıcak mevsimlerde insanlara kene tutunması vakalarının artması nedeniyle kenelerin bulunabileceği alanlara gidildiğinde dikkatli olunmalı ve en etkili korunma yönteminin kişisel korunma tedbirleri olduğu unutulmamalıdır.

Kırsal ve ormanlık alanlardan dönüşte vücutta kene yönünden mutlaka kontrol yapılarak eğer kene tespit edilirse çıplak elle dokunmamak şartıyla, parçalanmadan ve ezilmeden en kısa sürede çıkartılmalı veya yakındaki bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Çünkü kene yapışmasından sonra kan emmeye başlaması dolayısıyla olası KKKA virüsünü bulaştırması için belirli bir zamanın geçmesi gerekmektedir (ortalama 12 saat). Bu nedenle arazi dönüşünde vücutta kene kontrolü yaparak yapışan bir kene varsa gün geçirilmeden uzaklaştırılması en önemli tedbirdir. Ayrıca çiftçilerimizin, yaz mevsiminde tarlada çalışma saati olarak; kenelerin hareketsiz veya en az hareketli oldukları, sıcaklığın 15 derecenin altında olduğu zaman dilimleri olan sabah 05:00-10:00 arası ve akşam 17:00-20:00 saatleri arasını tercih etmeleri faydalı olacaktır" dedi.

Çamoluk Haber

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2019, 18:42

Kazım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner155