banner141

Sokak Hayvanlarına Kuduz Aşısı yapılacak

Sokak hayvanlarına kuduz hastalığına karşı aşılama yapılacak.

Sokak Hayvanlarına Kuduz Aşısı yapılacak

Giresun İl tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, hayvan hadstalıklarıyla mücadele kapsamında, 25 Şubat 31 Mayıs tarihleri arasında Giresun il ve İlçelerde ki sokak  hayvanlarının kuduz hastalığına karşın aşılanacağı açıklandı. 

Yapılan açıklmada;
"Giresun merkez ve ilçelerimiz de 2019 yılı Hayvan Hastalıkları ile Mücadele Programı kapsamında; 25 Şubat - 31 Mayıs tarihleri arasında “Kuduz Aşılama Kampanyası” düzenlenecektir. İlimiz genelinde sahipli/sahipsiz tüm kedi ve köpeklerin aşılanmasının hedeflendiği kampanyada, aşılanan tüm hayvanlar için aşı karnesi tanzim edilerek, kuduz aşılama defterine ve veri tabanına kaydedilmektedir.

Kampanya kapsamında olmak üzere; belediyelerin, muhtarlıkların, hayvanları koruma derneğinin, hayvanseverlerin ve ilgili kurum/kuruluşların aşı talepleri İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından karşılanacaktır. Köpeklere ve kedilere yılda bir defa koruyucu kuduz aşısı yaptırılması kanunen zorunlu olup, aksi taktirde hayvan sahiplerine idari para cezası uygulanacaktır.

Ülkemizde kuduz hastalığının görülmesinde başıboş ve sahipsiz köpekler önemli rol oynadığından, Hayvanları Koruma Kanunu ve Kuduz Hastalığından Korunma ve Kuduz Hastalığı ile Mücadele Yönetmeliği hükümleri gereğince; yerel yönetimlerin hayvan bakımevleri kurarak aşılama ve rehabilitasyon (kısırlaştırma, sahiplendirme vd.) çalışması yapmaları, hayvan ve halk sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir. Aşılama Kampanyasında, hayvan barınaklarındaki köpeklerin yanı sıra, belediyeler ve köy muhtarlıkları tarafından görevlendirilecek ekiplerin usulüne uygun olarak yakalayıp zaptı rapt altına almaları halinde sahipsiz sokak hayvanlarına da İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizce kuduz aşısı yapılacaktır" denildi.

Hayvan sahiplerine ve ilgililere önemle duyur

Çamoluk Haber
Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2019, 10:52

Kazım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner155