banner159

Doğu Karadeniz'in En Büyük Güneş Enerji Santrali Tam Kapasite Üretime Başladı!

Komşu ilçemiz Alucra'da, genç iş adamı Fatih Gündüz ve kardeşlerinin 15 milyon liralık maaliyetle kurduğu Karadeniz bölgesinin en büyük güneş enerji santrali tam kapasiteyle elektrik üretmeye başladı.

Doğu Karadeniz'in En Büyük Güneş Enerji Santrali Tam Kapasite Üretime Başladı!

Yenilenebilir enerji kaynakları denilince akla ilk olarak güneş enerjisinin geldiğini ifade eden iş adamı Fatih Gündüz, Giresun'da güneş enerjisi konusunda Alucra, Çamoluk ve Şebinkarahisar ilçelerinin şanslı olduğunu söyledi. Gündüz "Çok değerli bir coğrafyada yaşıyoruz. Uluslararası Güneş Enerji Topluluğunun (GÜNDER) yaptığı bir araştırmaya göre, güneşlenme süresinin çok yüksek olduğu bir ülkeyiz. Giresun'da da bu anlamda Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk ilçeleri güneş enerjisi için uygun yerlerdir. Her güneş enerji tarlaları kurulamıyor, kurusa da yüksek verim elde edilemeyebiliyor. Keskin güneş ışığı alması gerekiyor. Belirli ölçümlere ihtiyaç duyuluyor” ifadelerini kullandı.

30 DÖNÜM ARAZİDE 8 BİN PANELLE 10 BİN NÜFUSLU ŞEHRİN ENERJİ İHTİYACI SAĞLANIYOR!

Alucra ilçesinde 4 yılda tamamladıkları güneş enerji santralinde 8 bin panelle yıllık 4 milyon milyon kw/h enerji üreteceklerini aydeden Gündüz, “Yaklaşık 4 yıl önce çalışmalara başlanan proje şuanda tamamen tam kapasite ile enerji üretimine başladı. İlçemize yaptığımız bu yatırımla Karadeniz Bölgesi'nde bu büyüklükte ilk güneş enerji tesisi olması bizi çok mutlu etti. 30 dönümden fazla olan arazi üzerine 8 bin adet panel ile tesisimizin kurulumunu tamamlayıp gerekli lisans belgelerini de alarak faaliyete geçirdik. Devletimizin üretime yönelik verdiği hibelerden istifade ettik. Hizmete açtığımız bu tesiste ürettiğimiz 4 milyon milyon kw/h enerjiyi devlet aracılığıyla enerji şirketine satıyoruz. Bu yaklaşık 10 bin nüfuslu bir şehrin enerji ihtiyacının karşılanması anlamına geliyor. Dolayısıyla çevre dostu yenilenebilir enerji kaynağıyla hem ülkemiz enerji ihtiyacının dışardan sağlamamış oluyor hem de biz kazanmış oluyoruz” dedi. (AA)

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2022, 09:08

Murat Özdemir

Haber Sitesi Editörü


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
İrfan Tatar
İrfan Tatar - 10 ay Önce

Girişimci kardeşlerimizi tebrikler ediyorum. İlçelerimizin geri kalmışlığına sızlanmak yerine varlıklı yüzlerce insanımız var, entegre tesisler kurmaları gerekiyor. Vatan millet nidaları ile festival kapsamında milyonluk arabalar ile hava atmak marifet değil.

Muammer sevindik
Muammer sevindik - 10 ay Önce

Ne Mutlu 28 liyiz Bizler üretiriz Vatandaş faydalanır Huzurlu Yaşamaya Devam

SIRADAKİ HABER

banner171

banner172

banner175

banner167

banner168

banner169

banner170

banner177