banner141

TURİZMİN PROBLEMLERİ TARTIŞILDI

Giresun Medya Platformu; "Turizm dayanışmayı gerektirir".Giresun ve Karadeniz ruhu, kültürü, tarihi, doğası ve turizmi, ‘’Turizm ve kültür rotası’’ programında Giresun Medya Platformu seyirciler ile buluştu

Mavi Karadeniz televizyonunda her Cuma saat 19.00-21.00 saatleri arasında Sadi Toygar ve Metin Ruşen sunumu ile yayınlanan ''Turizm ve Kültür Rotası'' programının final konukları Giresun Medya Platformu yönetim kurulu üyeleri Aydın Kömürcü, Ali Kaplan. Kazım Karaçoban ve Ahmet Gedik oldu.

Programda, yerel seçimler, Turizm ve eğitim konuları gündeme getirilerek çözümü noktasında değerlendirmeler de yapılarak Bölgenin Turizm sektörünün gelişmesi için neler yapılması gerektiği hakkında görüşler paylaşıldı.

Bölgeyi çok iyi bilen Yerel medya olarak görüş ve düşüncelerini paylaşan program konukları olan Giresun Medya Platformu üyeleri özetle yaptıkları konuşmalarda ;;

‘’Giresun ve ilçelerinin tarihsel geçmişe sahip, birbirinden farklı nitelikleri barındıran çok farklı medeniyetlerin yaşayarak, izler bıraktığı kültürel mekanlara sahip durumdadır ve kültür turizmi açısından dikkatle ve özenli bir şekilde değerlendirilerek turizm potansiyeli ortaya çıkarılmalıdır.

Uluslararası Emitt turizm fuarında Giresun hak ettiği şekilde tanıtılmayarak turizm potansiyelini ortaya çıkaracak bir hamle yapılmamıştır ve hayal kırıklığı yaratmıştır.

Giresun ve ilçeleri, yaylaları ve kültür varlıkları ile tarihi, mimari, dini, kültürel, sanatsal ve estetik özellikleri ile turizm potansiyelleri olan bir bölgedir.

Tarihi ve kültürel zenginliklerinin korunması ve geleceğe taşınmasında bazı sorunların olması Giresun Turizmi açısından eksiklik olarak görülmektedir.

Ayrıca ilçelerde yaşayan halkın turizmle ilgili yeterli farkındalığa sahip olmaması ve önemini bilmemesi de Turizme gereken değeri de düşürmektedir.

Ordu-Giresun Hava Limanı açılması ile ulaşım konusunda rahatlama olmak ile birlikte Giresun’u iç Anadolu ve Akdeniz’e bağlayan Eğribel Tünel projesinin henüz bitmemesi Turizmden beklenen hedefe ulaşılamadı.

DOKAP gibi kurumların bu bölgeye yönelik turizm ve kalkınma faaliyetleriyle ilgili plan ve projelerinin yeterli olmaması da eksiklik olarak göze çarpmaktadır.

Turizmi ve eğitimi geliştirmenin yolu olarak Giresun Üniversitesi başta olma üzere İstanbul ve diğer şehirlerde olan STK’lar, iş dünyası, akademisyenler ve kanaat önderleri ile istişare yapılarak sempozyum, kongre, panel, Çalıştay ve benzeri etkinliklerin yapılması ile birlikte güçlü bir şekilde fuarlara katılmak yararlı olacaktır.

Turizm konusunda bölgeye yönelik özel sektör ve devlet destekli yatırımların az olması da gerekçe gösterilebilir. Giresun ve ilçeleri Kültür turizmi açısından oldukça elverişli bir durumdadır. Fakat bu potansiyelin günümüzde turistik anlamda yeterli düzeyde değerlendirildiğini söylemek oldukça güçtür.

Özel olarak Giresun ve ilçelerinde kültür turizmi açısından değerlendirilebilecek düzeyde potansiyel bulunmaktadır.

Bunun için turizm planlamasının yapılması, bölgede turizm faaliyetlerinin canlandırılmasına dönük olarak çalışmaların hızlandırılması, kültür turlarının düzenlenmesi için gerekli olan gayretlerin sarf edilmesi, işadamlarının destekleriyle turistik yatırımların artırılması ve turistik altyapının geliştirilmesi önem arz etmektedir.

Eğitim alanında hem Çamoluk, hem de Çanakçı ilçelerinde Meslek Yüksek okulu yapılması için inşaatı biten binaların eğitime camiasına kazandırılması gerektiğini belirtilerek yetkililerin bir an önce bu soruna çözüm bulması gerektiğini söylediler

YEREL SEÇİMLER

Biz Giresun medya platformu olarak Farklı fikirlerin üretilmesi kadar topluma aktarılması da önemlidir. Bu sebeple medya faktörü insanların düşünce katkılarını yansıtmada etkin rol almalıdır. Bu amaçla hem televizyon programları gerçekleştiriyoruz, hem de haber kaynaklarımızı diğer basın yayın kuruluşlarına aktarmada köprü vazifesi kuruyoruz.

Giresun Medya Platformu olarak, geçtiğimiz yılda medya olarak kamuoyunu hem sosyal medya hesaplarından, hem da yazılı ve görsel medya araçlığı ile iletişim anlamında başarılı bir şekilde aydınlattığımızı düşünüyoruz Basın dünyası olarak STK’ların içinde bulunduğu topluma çeşitli açılardan katkıda bulunabileceklerini göstermiş bulunuyoruz. Ayrıca yerel seçimlere yönelik tavrımız hangi siyasi partiden olursa olsun hemşerilerimizin yanındayız.

"TURİZM DAYANIŞMAYI GEREKTİRİR"

Giresun Medya Platformu Başkanı Sadi Toygar, diğer alanlarda olduğu gibi sonuç olarak Turizm alanında da daha fazla dayanışma içinde olunması gerektiğini kaydederek "Yerel yönetimlerin, turizmcilerin, sivil toplum örgütlerinin dayanışmasına devlet daha fazla katkı yapmalı. Yerel yönetimlerin turizmde etkin kararlar alması için düzenlemeler yapılmalı. Söz hakkı ve gücü artırılmalı. Giresun dışında yaşayan Giresunluların görüşleri alınmalı, istişare edilmeli, İstanbul’da paneller ve sempozyumlar düzenleyerek yol haritası çizerek hedef belirlenmelidir

Giresun ve ilçelerinin gündemi ile ilgili konuların da ele alındığı ve değerlendirildiği program sonunda Giresun Medya Platformu üyeleri program yapımcıları Sadi Toygar ve Metin Ruşen’e teşekkür ettiler.

Programı izlemek için TIKLAYINIZ
Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2019, 12:19

Kazım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner155