Dikkat! At Katır ve Eşeklere Kimlik verilecek

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce at ve eşeklerin de aralarında olduğu tek tırnaklı hayvanların kimliklendirilmesi zorunlu olduğu açıklandı.

Dikkat! At Katır ve Eşeklere Kimlik verilecek

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre Giresun Bölgesindeki tüm tek tırnaklı hayvanlar  sağlık kontürolünden geçirilerek kayıt altına alınacak.

Kayıt altına alınmayan At, Katır ve Eşeklerin  sevkiyatlarına ve pazar yerlerine girmesine  izin verilmeyeceği ve cezayi müeyyide uygulanacağı açıklandı.

Yapılan bu Uygulamanın "Tek Tırnaklı Hayvanların Tanımlanması ve İzlenmesine Dair Yönetmelik" kapsamında yapıldığı, yönetmelik gereği;, tek tırnaklıların kayıt altına alınması,

hareketlerinin izlenmesi, tek tırnaklı hastalıklarının etkin kontrolünün sağlanması, ilgili birimlerce sağlık, ıslah ve istatistik kayıtlarının daha düzenli tutulması amacıyla

tek tırnaklı hayvancılık işletmelerinin belirlenmesini ve bu işletmelerde bulunan hayvanların tanımlanmasınının amaçlandığı ifade edildi.

Yapılan açıklamada;

Giresun ilimizde "Tek Tırnaklı Hayvanların Tanımlanması ve İzlenmesine Dair Yönetmelik" kapsamında 31 Aralık 2020 tarihine kadar her yaştan at, eşek ve katır türü tek tırnaklı hayvan kimliklendirilerek kayıt altına alınmaktadır.

At ve katır türü hayvanların kimliklendirilebilmesi için öncelikle "Ruam Hastalığına Karşı Korunma ve Mücadele Yönetmeliği" kapsamında alerjik reaksiyon esaslı mallein testi uygulanmakta ve test sonucu negatif çıkan hayvanlara mikroçip uygulanarak "Tek Tırnaklı Hayvan Kimlik Belgesi" düzenlenmektedir.  Eşek türü hayvanlarda ise mallein testi uygulanmadan sağlık kontrolü yapılmakta ve sağlıklı olanlara mikroçip uygulanarak kimlik belgesi düzenlenmektedir. Belge düzenlenen her bir tek tırnaklı hayvan, Hayvan Bilgi Sistemi (HBS) içerisinde yer alan TÜRKVET modülüne kayıt edilmektedir.

TÜRKVET'te kaydı olmayan tek tırnaklı hayvanlara sevk raporu tanzim edilememekte olup, kimliklendirilmemiş tek tırnaklı hayvanların nakil esnasında yakalanması halinde 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunun ilgili maddeleri gereğince idari para cezası uygulanmakta ve kimliklendirme işlemi yapılarak sevkine müsaade edilmektedir.

Bahse konu yönetmelik kapsamında; her yaştan tek tırnaklı hayvanların cezasız olarak kayıt altına alınması için belirlenen süre 31 Aralık 2020 tarihi itibariyle sona ermektedir. Bu tarihten sonra sadece 12 aylık yaşa kadar olan tektırnaklı hayvanların cezasız olarak kimliklendirilmesine müsaade edilmekte olup, 12 aylık yaştan büyük tek tırnaklı hayvanlar ise 5996 sayılı kanun gereği idari para cezası uygulandıktan sonra kimliklendirilebilecektir.

Bu minvalde; at, eşek ve katır türü hayvanı olan yetiştiricilerimizin, 31 Aralık 2020 tarihine kadar merkezde Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğüne, ilçelerde ise İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekmektedir.

İlgililere ilanen duyurulur denildi.

Çamoluk Haber

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2020, 21:32

Kazım Karaçoban

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner200

banner205