Hayvan Aşı ve Küpeleme çalışmaları başladı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Giresun İl Müdürlüğü bulaşıcı ve zoonotik hastalıklara karşı hayvan sağlığını ve gıda güvenliğini korumaya yönelik olarak saha çalışmalarına başladı.

Hayvan Aşı ve Küpeleme çalışmaları başladı
Konu ile ilgili olarak Giresun  Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızca uygulamaya konulan 2018 yılı Hayvan Hastalıklarıyla Mücadele Programı ve ilgili projeler kapsamında; Giresun ili genelinde şap, sığırların nodüler ekzantemi (LSD), kuduz ve brusella hastalıklarına karşı mobil veteriner sağlık ekiplerimiz tarafından aşılama çalışmalarına tüm hızıyla devam edilmektedir.

Şap Aşılama Kampanyası ile 2 aylıktan büyük ve LSD aşılama kampanyası ile 3 aylıktan büyük tüm sığır cinsi hayvanlar aşılanmakta olup; şap aşılama kampanyası 30 Nisanda, LSD aşılama kampanyası ise 29 Haziranda sona erecektir. Brusella hastalığına karşı 3-8 aylık yaştaki dişi sığırların aşılanmasına ve ‘Yenidoğan Buzağılarda Sağlığın Korunması Projesi’ kapsamındaki çalışmalara yıl boyunca devam edilecektir. Ayrıca kedi ve köpeklere de kuduz aşılaması yapılarak sağlık karnesi düzenlenmektedir.

İl/İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerimizce bu aşılama çalışmalarının yanı sıra 0-3 aylık yaştaki tüm sığır cinsi hayvanların küpelenerek kayıt altına alınmasına devam edilmektedir.

Üreticilerimizin büyükbaş hayvanlarını belirtilen yaş aralığında küpeleterek kayıt altına aldırmaları ve programlı aşılarını yaptırmaları hem bulaşıcı hastalıklardan korunma hem de buzağı ve malak desteklemesinden yararlanabilmeleri için kanunen zorunludur.” dendi.

Çamoluk Haber

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2018, 20:49

Kazım Karaçoban

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner200

banner205