İlçe Müftüsü Ateş "Ramazan Ayına Girerken" Başlığıyla Bir Mesaj Yayımladı.

İlçe Müftüsü Ateş "Ramazan Ayına Girerken" Başlığıyla Bir Mesaj Yayımladı.

Sayın, Ateş'in yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi.

"Ramazan Ayına Girerken"

"Ramazan ayı, dinimizce yüce ve kutsal kabul edilmiş mübarek/bereketli bir aydır. Kutsiyeti ve fazileti Kur’an ve sünnet ile sabit olan Ramazan ayı, aynı zamanda “on bir ayın sultanı” olarak kabul edilmektedir.
Rahmet, bereket, mağfiret ve oruç ayı olan Ramazan; kardeşlik barış ve sevgi bağlarının güçlendiği, ruhlarımızın güzel öğütlere ve uyarıcı telkinlere açık olarak arındığı, manevi duygularımızın canlılık kazandığı, birlik ve beraberliğimizin daha da güçlendiği kutsal ve yüce bir aydır.
Ramazan, Kur’an-ı Kerim’de açıkça adı geçen çok mübarek bir aydır. Bu ayda âlemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Peygambere, kıyamete kadar insanlığa ışık tutacak olan Kur’an-ı Kerim indirilmeye başlamıştır.
Aynı sekilde Ramazan, içerisinde insanlık için bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’ni içinde barındıran kudsiyeti yüce bir aydır.
Sevgili Peygamberimizin ifadesiyle; Ramazan, evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu ise cehennem ateşinden kurtuluş ayıdır. Her kim, bu ayda idaresi altında bulunanların iş yükünü hafifletirse, Allah ona mağfiret eder ve cehennem azabından kurtarır.
Ramazan, oruç gibi türlü hikmetlerle dolu bir kulluk görevini ifa edip ubudiyet zevkini tatmanın başarıldığı eşsiz bir aydır.
Ramazan, âlemlere rahmet olarak gönderilen son elçi Hz. Peygambere peygamberlik görevinin verildiği aydır. 610 yılı Ramazan ayının 27. gecesinin sabahında Cebrail tarafından ilk vahiy “Oku” emriyle kendisine bildirilmiştir.
Ramazan, Allah’ın yardımıyla Mekke’nin fethedildiği ve insanların dalga dalga Allah’ın dinine girmeye başladığı büyük bir değişime sahne olan bir aydır.
Bakara Suresi’nin 185. ayetinde Yüce Rabbimiz şöyle buyurmaktadır:
“Ramazan ayı öyle bir aydır ki onda Kur’an indirildi. O Kur’an ki insanlara yol göstericidir. Doğruyu eğriden, hakkı batıldan ayıran delillerin kaynağıdır. Kim o ayda bulunursa onu oruçla geçirsin. Kim de hasta yahut yolcu olursa başka günlerde sayısınca tutsun. Allah sizin için kolaylık ister. Zorluk istemez.”
Ramazan sözlük anlamı itibariyle şiddetli ve yakıcı sıcak demektir. Bu ayda günahlar salih amellerle yakıldığı için ona bu isim verilmiştir. Bununla Ramazan’da inanan bireylerin açlık ve susu zluktan içlerinin kavrulması, buna karşılık günahlarının yanması ve kalplerinin ihtiras ve kötülüklerden kurtulması murat edilmektedir. Bu Ramazanın affımıza, bereketimize, dünya barışının hâkim olmasına, tüm insanlığın huzur ve güvenine vesile olması temennisiyle Ramazân-ı şerifimiz kutlu ve mübarek olsun
" dedi.
Mahmut Ateş 
İlçe Müftü

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2022, 18:06

Murat Özdemir

Haber Sitesi Editörü


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner200

banner205