Bayırköyü'nde Bulanan Yavru Kardeş Ayılar Şimdi Emin Ellerde!

Giresun’un Çamoluk ilçesi Bayır köyünde kırsal arazide bulunup, koruma altına alınan 3 yavru ayı, Bursa'nın Karacabey ilçesindeki Ovakorusu Ayı Barınağı'na getirildi. Kontrolleri yapılıp, bakıma alınan yavrulara, 'Ziver', 'Hurşit' ve 'Şekerpare' adı verildi.

Bayırköyü'nde Bulanan Yavru Kardeş Ayılar Şimdi Emin Ellerde!

Giresun Çamoluk Bayır köyünde araçlarıyla seyir eden, Veysel Kuşçul, Şenel Oruçoğlu ve Veysel Aydın köy merkezine yakın konumda kırsal arazide, kaybolduklarından habersiz, 2'si erkek 3 yavru ayı buldu. Yavrularını koruma içgüdüsü bir hayli fazla olan anne ayı’nın çevrede olabilme ihtimali kaygısıyla temkinli davranan üç vatandaş, biraz zaman geçirdikten sonra çevrede yetişkin ayı izine rastlanmayınca minik ayıların kayboldukları kanaatine vardılar.

Doğada yapayalnız, bakıma muhtaç şekilde bırakılmayacağını düşünen vatandaşlar yetkililere ulaşmak için telefona sarıldılar. Doğada annelerini kaybeden 3 yavru, ihbar sonrası Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince koruma altına alınıp, Bursa'nın Karacabey ilçesindeki Ovakorusu Ayı Barınağı ve Celal Acar Yaban Hayvanı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'ne getirildi. Kontrolleri yapılıp, bakıma alınan yavrulara, 'Ziver', 'Hurşit' ve 'Şekerpare' adı verildi. Böylece merkezdeki bozayı sayısı, 11'i yavru olmak üzere 74'e yükseldi. 

ZİVER, HURŞİT VE ŞEKERPARE ŞİMDİ EMİN ELLERDE!

Bursa Doğa Koruma ve Milli Parklar 2. Bölge Müdürü Ali Bozkurt, "Geçtiğimiz günlerde Giresun ilinde annelerini kaybetmiş ve yardıma muhtaç şekilde 3 yavru ayımız bulunmuş. Arazi çalışmaları yapıldığında anne bulunamamış ve Giresun Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerince barınağımıza 3 yavru ayımız geldi. Yavrularımızın kontrolleri, burada görevli uzman veteriner hekimlerimizce yapılmış, 2 tanesinin erkek birinin dişi olduğu tespit edilmiştir. Sıvı kaybı olduğu ve stresli oldukları, genel sağlık durumlarının iyi olduğu ve herhangi bir sıkıntılarının olmadığı görülmüş, daha sonra özel bir besin takviyesi uygulanmaya başlanmıştır. Laktozsuz süt, bal, vitamin tozları ve meyve püreleri olan bir karışım yapılıp, günde 6 kez yavrularımız besleniyor. 2 ay boyunca bu besin takviyesi devam edecek. Yavrularımız 3 bin 600 ile 4 bin 300 gram ağırlığında. Yaklaşık 2,5 aylık olduklarını tahmin ediyoruz. Beslenmeleri uygun şekilde devam etmektedir. Belli dönem sonra katı gıda vermeye başlayacağız" dedi.

Bursa Doğa Koruma ve Milli Parklar 2. Bölge Müdürü Ali Bozkurt duyarlı Çamoluk ve  Bayırköy’lü vatandaşlara da teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2023, 15:32

Murat Özdemir

Haber Sitesi Editörü


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner200

banner205