İyİ Kurbanlık Nasıl Olmalı?

Kurban Bayramında Kurban keseceklerin bu konulara dikkat etmesi gerekiyor.

İyİ Kurbanlık Nasıl Olmalı?
 

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle yaşanabilecek olumsuzlukların önlenebilmesi için yetkililer
vatandaşları  uyarıyor.


Giresun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüde Kurbanlık hayvan alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini yazılı bir açıklamayla kamuoyuna duyurdu.

Yapılan açıklamada, Özellikle alınacak olan kurbanlıkların sağlıklı olamsı ve cinslerine göre kurbanlık yaşına geşlmelerine dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çektiler.

Giresun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada:

Kurbanlık Hayvan Alımlarında Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir ?
 
-Veteriner Sağlık Raporu veya Nakil Beyannamesi olmayan,
-Kulak Küpesi ve Pasaportu  bulunmayan,
-Çok zayıf olan,
-Gebe yada yeni doğum yapmış olan,
-Yüksek ateşi, öksürük, nefes darlığı, kanlı ishal ve pis kokulu burun akıntısı olan,
-Kılları karışık ve mat halde olan ve bakışları ve dış görünümü canlı olmayan 
hayvanların satın alınmaması gerekmektedir.
 
Kurbanlık hayvanlarda temel husus, organların noksan ve işlevsiz olmamasıdır. Hasta, zayıf ve düşkün, bir veya iki gözü kör, boynuzlarının biri veya ikisi kökünden kırık,dili,kuyruğu,  kulakları ve memesi kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökük olmamalıdır.
 
-Kurbanlık büyükbaş havyanlar (sığır ve manda)  2  yaşını doldurmuş olmalıdır.  2 yaşına ulaşan hayvanlarda kalıcı ön kesici dişler büyümüştür (ancak hayvanın beslenme biçimine bağlı olarak bazen kalıcı ön kesici dişler geç çıkabilmektedir ).
 
-Kurbanlık küçükbaş hayvanlar da  (koyun ve keçi)  1 yaşını doldurmuş olmalıdır (ancak altı ayını doldurmuş olan kuzu, annesinden ayırt edilemeyecek kadar gelişmiş ve semiz ise kurban edilebilir. Oğlak için bu istisna geçerli değildir, yani keçi türü hayvanların 1 yaşını doldurması gereklidir).
 
Kurban Hizmetleri Tebliği kapsamında; Kurban bayramı öncesi ve bayram süresince konuyla görevli ilgili kurumlarla birlikte kontrol ve denetim çalışmalarına devam edilecektir. Kurbanlık hayvanların sağlığı veya yaşı konusunda tereddüte düşüldüğü durumlarda Kurban Hizmetleri Komisyonu tarafından hayvan pazarlarında ve kesim yerlerinde görevlendirilen personellerden yardım istenilmelidir.
 
Kesilen hayvanların küpeleri görevlilere teslim edilmelidir :
 
         Kurban olarak kesilen hayvanların Hayvan Kayıt  Sisteminden (TÜRKVET/KKKS) kayıtlarının düşülebilmesi için büyükbaş ve küçükbaş hayvanların sarı renkli ve numaralı kulak küpelerinin kesim yerindeki görevlilere, Belediyelere, Muhtarlıklara veya kurban bayramından sonra İl/İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerimize teslim edilmesi gerekmektedir. denildi.

Çamoluk HaberYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner200

banner205