Kurban Bayramı nedeniyle önemli uyarılar

Giresun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle,Kurban alacaklara ve Kurban satıcıların yönelik uyarılar yapıldı.

Kurban Bayramı nedeniyle önemli uyarılar

        Kurban Bayramı nedeniyle  ilimiz  ve diğer illerde hayvan sevklerinde önemli miktarlarda artış meydana geldiği ve  sağlık kontrolünden geçmemiş, gerekli aşıları ve kayıtları yapılmamış hayvanların yurtiçinde nakledilmeleri salgın hayvan hastalıklarının yayılmasında büyük rol oynadığı bildirildi.

    Kurbanlık hayvan nakilleriyle muhtemel bir hastalığın ilimize bulaşmasını önlemek için,  bir dizi önlemlerin alındığı,alınan bu tedbirlere hayvan yetişdiricileri, hayvan nakliyesi yapanlar ve kurban alacakların  yapılan uyarılara dikkat etmesi gerekir dediler

Yapılan açıklamada;

- 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ve ilgili Yönetmelikler gereğince; il merkezi ve ilçelerden  başka il ve ilçelere yapılacak her türlü hayvan ve hayvansal madde sevklerinde; menşeine en yakın yerdeki İl Gıda,Tarım Hayvancılık Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şubesi veya İlçe Müdürlüklerinden “Veteriner Sağlık Raporu” alınması mecburidir. Aynı İlçe içinde yapılacak (köyden köye veya hayvan pazarına/mezbahaya) büyükbaş hayvan nakillerinde  Hayvan Pasaportunun, küçükbaş hayvan nakillerinde ise Nakil Belgesinin bulundurulması yeterli olmaktadır.

 

- Sevk edilecek büyükbaş ve küçükbaş hayvanların aşılarının yapılmış olması  ve kulak küpesi bulunması zorunludur. Trakya bölgesine hayvan nakillerinde  ise bunların yanı sıra Bakanlığımız tarafından yayımlanan Genelgelerde belirtilen ilave özel şartlarında yerine getirilmesi zorunluluğu vardır.

         Üreticilerimizin, İl / İlçe Müdürlüklerimize müracaat etmeleri durumunda bu konularda kendilerine her türlü yardım yapılmaktadır. Belirtilen şartlara haiz olmayan hayvanlar için kesinlikle veteriner sağlık raporu düzenlenmeyecek ve önceki yıllarda olduğu gibi hayvan pazarlarına sokulmalarına izin verilmeyecektir. Kaçak sevk durumlarında ise 5996 sayılı kanunun 36. maddesi gereğince hayvan sahiplerine ve nakil vasıtaları sahiplerine idari para cezası verilmektedir. Ayrıca yine aynı kanun maddesi gereğince “tanımlattırılmamış yani numaralı kulak küpesi bulunmayan sığır cinsi hayvanlar ile koyun ve keçilerin nakil sırasında yakalanması hâlinde tüm masrafları sahibi tarafından karşılanarak en yakın kesimhanede kestirilerek, sahibine teslim edilmektedir”. dendi

    

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner200

banner205