Çamoluk bu işi Başaracak

Çamoluk Fasulyesinde üretimi damlama sulama ile artacak.

Çamoluk bu işi Başaracak

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce yürütülen ve Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) tarafından finanse edilen organik Çamoluk Şeker fasulyesinin damlama sulama sistemi ile üretiminin daha da artacağı açıklandı.

Giresun İl Tarım  ve Orman Müdürlüğü tarafından konu ile ilgili açıklama yapıldı.

Yapılan açıklama da, Çamoluk şeker fasulyesi ile ilgili gelişmeler anlatılırken  kurulan damlama sistemleri ile de üretimn dahada artacağı ifade edildi.

Gresun  İl tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada:

"Organik Havzalarda Organik Üretimin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında Çamoluk İlçesinde, Organik Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesi üretimi yapılan alanlarda damla sulama sistemlerinin kurulumu gerçekleştirildi.

Birinci aşamada; Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesine Coğrafi işaret alınması için çalışmalara başlanmış olup Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesinin Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından 02.05.2018 tarihinde tescili yapılmıştır. Çamoluk İlçemizde Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesi üretimi yapan çiftçilerimiz ve Çamoluk Ziraat Odası Başkanlığından gelen yoğun talep ve istekler neticesinde projenin 2. aşaması planlanarak hayata geçirilmiştir. Bu kapsamda üretimi yapılan Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesinin paketlenerek marka ve katma değerlerinin arttırılması amacıyla; 2019 yılında 'Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesi Tam Otomatik Paketleme Tesisi ' kurularak, hizmete açılmıştır.

DOKAP tarafından finanse edilen, İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce yürütülen “Organik Havzalarda Organik Üretimin Geliştirilmesi Projesi ”kapsamında; organik havzalarda, organik üretimin geliştirilmesi, Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesinin üretim alanlarının genişletilmesi, daha yüksek ve kaliteli ürün elde edilebilmesi amacıyla damla sulama sistemlerinin kurularak hayata geçirilmesi için harekete geçilmiştir.

Damla sulama, bitkileri yetiştirmek için kullanılan en verimli su dağıtım sistemlerinden birisidir. Suyu doğru zamanda ve direkt, bitkinin kök bölgesine teslim ederek her bir bitkinin ihtiyaç duyduğu suyu, doğru zamanda almasını sağlar ve bitkilerin optimum seviyede büyümelerine yardımcı olur. Damla sulama sayesinde çiftçiler, sudan, enerji ve hatta bitki koruma ürünlerinden tasarruf ederken daha yüksek verim elde edebilirler.

Yukarda verilen bilgiler ışığında; Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen organik havzalarda, organik üretimin geliştirilmesi amacıyla Müdürlüğümüzce proje bazlı çalışmalara hız verilmiştir. Bu amaçla, Çamoluk İlçemizde DOKAP ve Müdürlüğümüz destekleri sayesinde üretimi son yıllarda oldukça artış gösteren Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesinde organik tarım sürecine geçiş için harekete geçilmiştir.

Bu kapsamda Müdürlüğümüzce, toplam 274 dekar alanda damla sulama sistemi kurulumunu sağlayacak sulama sistemi ekipmanlarının alımı yapılarak çiftçilerimize dağıtımları yapılmaya başlanmıştır. Bu kapsamda toplam 548 bin metre16 mm’lik delikli damlama sulama borusu, 9 bin 500 metre 63 mm’lik kangal sulama borusu ile gerekli olan diğer tüm damla sulama sistemi bağlantı malzeme ve ekipmanlarının dağıtımı yapılarak, damla sulama sistemlerinin kurulumu gerçekleştirilmiştir" denildi.

Çamoluk Haber

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2020, 05:05

Kazım Karaçoban

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ekrentatar
Ekrentatar - 4 yıl Önce

İnsAllah

Fahri Tonbul
Fahri Tonbul - 4 yıl Önce

Damla sulama yaygınlaştırılmalıdır bölgesel coğrafi açısından seker fasülyesi kelkit ırmağı havzasında çok lezzetli ve verimli ürün elde edilebilir bizim bölgede yaygınlaştırılmalıdır.

Pehlül Karsavran
Pehlül Karsavran - 4 yıl Önce

Pehlül Karsavran İstanbul sancaktepe belediyesinde otamatik sulama sistemleri yapıyorum damlama sulamanızı beğendim ama tam olarak görsel paylaşmamışınız damlam sulama fazla basınçlı suya gerek yok neyle sulayacaksınız eğer basınçlı su varsa oraya 9 volt pilli timer takarak kendi otamatik olarak sular sizin bilgileriniz belki benden fazladır ama yinede ilçemize bilgi amaçlı sorularınız olursa memnuniyetle yardımcı oluruz 0536 681 76 72

SIRADAKİ HABER

banner200

banner205