Gıda Tarım ve Hayvancılık il Müdürlüğünden Çamoluk Fasülyesi Açıklaması

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü,tescillenen Çamoluk fasülyesi ile ilgili açıklama yaptı.

Gıda  Tarım ve Hayvancılık il Müdürlüğünden Çamoluk Fasülyesi Açıklaması
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Çamoluk Şeker Kuru fasülyesinin tescil süreci  ve aşamları açıklanıyor.
İşte o açıklama: 

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz tarafından yürütülen ve DOKAP tarafından finanse edilen Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi (GİRKAP) çerçevesinde “Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesi Coğrafi İşaret” çalışmaları sonuçlanmıştır.         

Bu kapsamda; İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Çamoluk Belediyesi ve Çamoluk Ziraat Odası ile birlikte yapılan çalışmalar ve ODÜ. Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü uzmanlarının teknik desteği sonucunda düzenlenen rapor 21 Kasım 2017’de Türk Patent ve Marka Kurumuna sunularak Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesi ile ilgili coğrafi işaret başvurusu yapılmıştır. Başvuru sürecinden itibaren tüm takipleri yapılmış ve nihayetinde Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesi’nin Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından 2 Mayıs 2018 tarihinde tescili yapılmıştır. Kendine özgü tat ve aromasıyla ayrıca 15 dakika gibi kısa bir sürede pişmesi ile bölge halkı ve gurbetçiler tarafından yoğun talep görmekte olan Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesi, Giresun ilimizin üçüncü coğrafi işaretli ürünü olmuştur.

Coğrafi işaret tescilinin yapılması ile birlikte Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesi bu ilçemizin simgesi haline gelecek  olup, İl Müdürlüğümüzün vereceği  tarımsal desteklerle üretim alanlarının da hızla artırılması hedeflenmektedir. Ayrıca yine GİRKAP projesi kapsamında ilimize özgü diğer bazı ürünler için coğrafi işaret almaya yönelik çalışmalar halen devam etmektedir.

Çamoluk Haber

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2018, 11:10

Kazım Karaçoban

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner200

banner205